Den afrického dítěte
16. června 2021 Zprávy ze Zimbabwe

Den afrického dítěte

16. června si každoročně připomínáme Den afrického dítěte, který v roce 1991 vyhlásila Organizace africké jednoty. Rádi bychom tento den krátce připomněli, jelikož od roku 2009 díky českým dárcům podporujeme Dětský domov Mary Ward v zimbabwském Kwekwe, v němž našlo domov 70 opuštěných a osiřelých dětí.

16. červen byl vyhlášen Dnem afrického dítěte na památku událostí z roku 1976, kdy zhruba 20 tisíc školních dětí protestovalo v jihoafrickém Sowetu proti špatné kvalitě vzdělávání a žádalo, aby vyučování probíhalo v jejich rodném jazyce. Protesty, které trvaly 3 dny, byly mimo jiné namířené proti zavedené školní výuce v afrikánštině, jazyce, který na jih Afriky přinesli nizozemští osadníci. Jihoafrická policie tehdy proti žákům a studentům tvrdě zasáhla. Více než 1000 dětí bylo zraněno a nejméně 176 dětí zemřelo (některé zdroje uvádějí až 700 obětí).

Při letošním Dni afrického dítěte chce Africká unie apelovat na rychlejší zavádění tzv. Agendy 2040, ve které si členské státy Africké unie vytyčily cíle, kterých chtějí dosáhnout ve prospěch svých dětí. Každé africké dítě by podle nich mělo prožít zdravé dětství, mělo by mu být zajištěno kvalitní vzdělání, mělo by být chráněno před násilím, zneužíváním, zanedbáváním a vykořisťováním. Děti by měly být chráněné před dopady ozbrojených konfliktů a dalších katastrof. Státy by měly zlepšit evidenci narozených dětí a práva dětí by měla být do budoucna pevně ukotvená v zákonech jednotlivých států.

Zhruba 70 osiřelým nebo opuštěným zimbabwským dětem se snaží zajistit šťastné dětství také čeští dárci spolu s Diecézní charitou České Budějovice. Už od roku 2009 spolupracujeme s dětským domovem Mary Ward ve městě Kwekwe, ve kterém řádové sestry Congregatio Jesu nabízejí dětem s nelehkým životním startem rodinu, domov a tím i naději na šťastnější život. Bez podpory dárců by to však nezvládly. Podpořte děti spolu s námi – darujete jim domov.

VIDEO: narozeninová oslava dětí

Radka Fraňková

koordinátorka spolupráce s Charitami; koordinátorka projektu Darovaný domov
Tel.: 731 680 448 E-mail: ~8quRW-jWgxy.Z4WH_prT02938Es-Z29g