Měníme projekt Adopce na dálku v Zimbabwe
11. června 2019 Zprávy ze Zimbabwe

Měníme projekt Adopce na dálku v Zimbabwe

Adopce na dálku v Zimbabwe slaví letos 10 let od svého vzniku. Diecézní charita České Budějovice zřídila tento projekt  za účelem pomoci africkým dětem v těžce zkoušeném Zimbabwe, kde panuje nejen velká bída, nemoci, ale také velmi složitá politická situace. Díky štědrým dárcům – adoptivním rodičů z ČR, jsme doposud podporovali konkrétní vybrané děti z Dětského domova Mary Ward v Kwekwe, kde se Sestry Congregatio Jesu snaží dětem nahradit plnohodnotný domov. Nově, od 1. července 2019 upravujeme podmínky Adopce na dálku v Zimbabwe, která bude nyní cílit na podporu celého dětského domova.

Zimbabwe se potýká s dlouhodobou ekonomickou krizí. V zemi opakovaně prudce stoupla cena pohonných hmot, následně i dalších základních komodit a objevily se výpadky elektrického proudu, což vyvolalo nepokoje v ulicích velkých měst. Sestry Congregatio Jesu, které vedou dětský domov Mary Ward, musí denně sledovat pohyb cen zboží a snaží se pro děti pořídit vše potřebné, povětšinou na černém trhu. V této situaci se bohužel zhoršila i komunikace sester z dětského domova s námi v Diecézní charitě České Budějovice. Z informací, které od nich dostáváme, však víme, že se dětem i jim daří dobře, sestry situaci zvládají a snaží se omezit její dopad na děti. Nikdo z nich vážněji nestrádá, děti nadále navštěvují školy a ti starší, dospívající, se snaží osamostatňovat.

V této souvislosti jsme se rozhodli pro praktickou změnu v projektu Adopce na dálku ZimbabweOd adopce konkrétního dítěte žijícího v domově přecházíme od 1. července 2019 na adopci celého dětského domova. Finanční podporu od českých dárců, která je pro dětský domov podstatným zdrojem financování, budeme předávat sestrám na podporu všech dětí a na chod domova. Sestry se dětem snaží nahradit chybějící rodinu, vytvořit jim nový domov, který funguje jako rodina. Proto pro ně bude velké ulehčení, když nebudou muset využívat dary vždy jen na potřeby konkrétního dítěte, ale budou je moci využít ve prospěch všech dětí. Navíc tak tím vyřeší problém se zabezpečením dětí, pro které se nenašel konkrétní dárce.

Projekt Adopce na dálku v Zimbabwe slaví letos 10. výročí

Za tuto dobu dokázaly sestry v zimbabwském Kwekwe vychovat spoustu dětí, daly jim domov a pomohly jim, aby se v dospělosti snadněji osamostatnily. Důkazem toho je zpráva od sester Congregatio Jesu, ve které hodnotí uplynulý rok 2018. Sestra Aleta z dětského domova Mary Ward pravděpodobně koncem června přijede osobně navštívit českobudějovickou Diecézní charitu. Věříme, že se o tamnější situaci v dětském domově i celém Zimbabwe dozvíme více. 

Budeme velmi vděční, když tuto změnu přijmete a v projektu Adopce na dálku Zimbabwe zůstanete. Věříme, že tato změna pomůže zefektivnit pomoc dětem vyrůstajícím v Dětském domově Mary Ward," dodává ředitel Diecézní charity Č. budějovice Jiří Kohout.

Podrobnější informace o připravovaných změnách naleznete v dopisu ředitele Diecézní charity České Budějovice Jiřího Kohouta.

Velmi Vám za podporu dětí z dětského domova Mary Ward děkujeme!

Radka Fraňková

koordinátorka spolupráce s Charitami; koordinátorka projektu Darovaný domov
Tel.: 731 680 448 E-mail: ~8quRW-jWgxy.Z4WH_prT02938Es-Z29g