Nouzový stav v Zimbabwe
15. června 2020 Zprávy ze Zimbabwe

Nouzový stav v Zimbabwe

Sestra Aleta informuje o aktuálním dění v z Dětském domově Mary Ward v Zimbabwe v souvislosti s pandemií covid-19. Děti nemohou chodit do školy, narůstají ceny základního zboží, platí zákaz opouštět domov a dětem chybí potřebné léky.

Vážení přátelé,

zdravíme Vás z dětského domova Mary Ward. Chtěli bychom Vám poděkovat za Vaši pomoc a podporu. V Zimbabwe je stále ještě lockdown (nouzový stav) a děti nechodí do školy. Vláda ještě nerozhodla, kdy se školy znovu otevřou, ale zvažuje, že by se tam na konci června vrátily děti z posledních ročníků, které čekají zkoušky. Přijali jsme 3 učitele na přípravu našich dětí, které budou skládat zkoušky na konci června a v listopadu.

Nemůžeme si skoro na nic stěžovat, jen nás tíží nárůst cen základního zboží. Ceny, které platí dnes, se do zítra změní. Potřebujeme nakupovat potraviny ve větším množství. Stále máme zákaz opouštět domov, ale to nejde vydržet týdny. Musíme jít nakoupit alespoň léky pro naše děti, které jsou HIV pozitivní. Ve čtvrtek dojdeme s těmito dětmi k lékaři a požádám ho, aby jim předepsal léky alespoň na 3 měsíce.

Při cestách do města chce policie vidět úřední povolení k vycházení v době  pandemie covidu. Snažím se teď toto povolení získat. Potřebujeme udělat větší nákup, abychom nebyli vydáni napospas pandemii.  U nás v Kwekwe jsme zatím neslyšeli o nikom, kdo by byl onemocněl covidem, ale jsme stále opatrní a zůstáváme doma.

Před pár dny jsme prožily těžké chvíle, kdy jsme marně sháněli léky pro děti, které jsou HIV pozitivní. Naštěstí se nám to nakonec podařilo. Další starost nám dělá zeď, která by měla ohraničovat a chránit náš pozemek. Bortí se a my se často potýkáme s krádežemi. Oprava zdi je velmi nákladná, proto chceme začít alespoň v těch místech, kde se zeď zřítila.

S Vaší pomocí vše zvládáme, ale nevím, co nás čeká, až se otevřou školy. Nakoupili jsme dostatek hygienických prostředků, ale musíme dokoupit roušky a respirátory.

Děkujeme Vám za vše, co pro nás děláte.
Sestra Aleta

Radka Fraňková

koordinátorka spolupráce s Charitami; koordinátorka projektu Darovaný domov
Tel.: 731 680 448 E-mail: ~8quRW-jWgxy.Z4WH_prT02938Es-Z29g