Sestra Aleta ze Zimbabwe: Lockdown ukázal, jak jsou děti nadané a odpovědné
1. dubna 2021 Zprávy ze Zimbabwe

Sestra Aleta ze Zimbabwe: Lockdown ukázal, jak jsou děti nadané a odpovědné

Těsně před Velikonocemi nám napsala sestra Aleta, která vede dětský domov Mary Ward zimbabwském městě Kwekwe. Děkuje v něm všem českým "rodičům seslaným z nebe", chlubí se také školními úspěchy, šikovností a odpovědností dětí, pro které není jednoduché trávit dlouhý čas doma v rámci covidového lockdownu.

Vážení a milí dárci, přátelé dětského domova Mary Ward v zimbabwském Kwekwe,

dovolte, abychom Vám my všichni z Diecézní charity České Budějovice popřáli požehnané Velikonoce a  pěkné jarní dny.
K našemu přání se připojují i děti z dětského domova Mary Ward a samozřejmě také sestry, které se dětem snaží vytvořit opravdový domov. Sestra Aleta Vám děkuje za to, že dětem svými dary tolik pomáháte, a posílá Vám tento dopis:Vážení přátelé,

vážíme si darů, které nám posíláte i v době pandemie, která je také pro Vás velmi těžká. Proto jste pro nás rodiče seslaní z nebe.

Pro děti v dětském domově Mary Ward děláte skvělou práci. Pomáháte jim, aby na sebe mohly být pyšné a necítily nad sebou lítost. Samy sebe nazývají „požehnanými dětmi mnoha rodičů“. Bez Vaší podpory bychom nemohli naše děti vychovávat, vzdělávat, dát jim jídlo a oblečení. Neustále se modlíme, aby Vám Pán Bůh dopřál zdraví, sílu a splnil Vaše přání.

Naštěstí se zatím žádné z našich dětí nenakazilo koronavirem. Všechny ale ovlivnila pandemie, hlavně pokud jde o vzdělání. V loňském roce děti navštěvovaly školu jen 3 měsíce, ale přesto musí skládat zkoušky. Hledali jsme proto učitele, kteří by dětem pomohli, a zaměstnali jsme je.

Pro děti není jednoduché zůstávat tak dlouho doma, proto se je snažíme zaměstnat. Věnují se úklidu, krmení drůbeže a zahradě. Některé se pouštějí do pečení, šití a pletení. Někdy jezdí na kolech kolem našeho pozemku.

Lockdown mi pomohl si uvědomit, jak jsou děti nadané a odpovědné. Z devíti pečovatelek, které k nám docházely, nám během lockdownu zůstaly jen tři. Jedna z našich dívek, Ruvarashe, která studuje na vysoké škole, se proto začala starat o třináct dětí v jednom z našich domů. Děti byly šťastné a musím uznat, že z ní jednou bude dobrá maminka. Kdykoliv jsem se na děti přišla podívat, byly šťastné. Bylo neuvěřitelné, jak Ruvarashe dokázala skloubit studium s péčí o děti. Když jsem jí navrhla, že najdeme někoho, kdo bude o děti pečovat místo ní, trvala na tom, že se o své „sourozence“ v této době postará.

A to samé se týká chlapců. Do nedávna jsem nevěděla, že jsou naši chlapci tak pilní. Během lockdownu k nám přestali docházet zahradníci. Jejich povinnosti si mezi sebe rozdělili naši chlapci. Někteří se starají o zahradu, jiní o zvířata. Zahradníci byli překvapeni, když viděli, co všechno se jim podařilo zvládnout.

1. prosince loňského roku promovaly dvě naše děvčata Brenda a Tariro. Připravili jsme jim oslavu. Je škoda, že se jim zatím nepodařilo najít zaměstnání. Snaží se proto si vydělat alespoň menšími pracemi, jako je prodej výrobků firmy Avon. Brenda navíc pracuje jako dobrovolnice v domově pro děti s mentálním postižením. Obě děvčata se už odstěhovala z domova, ale nejsou ještě finančně zajištěné, proto se jim snažíme vypomáhat.

Potýkáme se také s nedostatkem oblečení pro děti. Byli jsme zvyklí, že jsme dostávali pro děti použité oblečení, ale to se změnilo. Musíme tedy oblečení kupovat v obchodech, což je dost nákladné, zvlášť když nakupujeme pro tolik dětí. Brzy přijde zima a potřebujeme víc teplých dek, teplých bot a teplejšího oblečení. Zatím se mi podařilo nakoupit malým dětem vlněné čepičky a oblečky.

Řešíme také nutné opravy jako poruchy na starém vodovodním potrubí, rozbitý solární panel, na který děti omylem koply míč a tak podobně. 

Děti rády pomáhají s chovem drůbeže. Stále chováme krůty, nosnice a brojlery. Děti je rády krmí a menší děti baví se na ně dívat. Nemusíme už kupovat vejce, máme dostatek svých a navíc čerstvých.

Ještě jednou chceme Vám, našim českým přátelům, poděkovat za pomoc a doufáme, že pro Vás bude letošní rok navzdory pandemii plný radosti a štěstí.

Kéž Pán žehná Vám i Vašim rodinám.

sestra Aleta

 VÍCE O PROJEKTU DAROVANÝ DOMOV V ZIMBABWE

 DAROVAT PŘES DARUJME.CZ

Radka Fraňková

koordinátorka spolupráce s Charitami; koordinátorka projektu Darovaný domov
Tel.: 731 680 448 E-mail: ~8quRW-jWgxy.Z4WH_prT02938Es-Z29g