Sestra Aleta: Školné i podpora dětí je pro nás výzvou
6. ledna 2020 Zprávy ze Zimbabwe

Sestra Aleta: Školné i podpora dětí je pro nás výzvou

Sestra Aleta z řádu Congregatio Jesu, která vede dětský domov Mary Ward v Kwekwe, posílá zprávu za rok 2019 s informacemi z dětského domova, jenž podporují čeští dárci projektu Darovaný domov v Zimbabwe. 

Vážení a milí dárci,
srdečně Vás všechny zdravíme a posíláme Vám několik informací z našeho dětského domova. 

Školné
Školné dětí je pro nás velkou výzvou. Každé pololetí se školné zvyšuje. Poté, co jsme zaplatili školné na začátku pololetí, jsme byli požádáni, abychom doplatili vyšší školné ještě v průběhu toho samého pololetí. To vše kvůli velké inflaci. Zaplatili jsme nyní školné na nové pololetí, což ale neznamená, že by to pro nás bylo vyřízené. Očekávám, že se v březnu školné opět navýší a my ho budeme muset doplatit. Nicméně si nemohu stěžovat, protože Vy nás vždy podržíte. Použiji na to peníze, které jste nám poslali.

Školní pomůcky
Jsem vděčná našim českým přátelům za jejich podporu prostřednictvím Diecézní charity České Budějovice. Děti si musí před začátkem roku pořídit nové knihy. Děti na základních školách musí mít zhruba 15 knih, na střední škole přibližně 20 knih. Prosinec je pro nás hektický měsíc, protože musíme nakoupit dětem sešity a také 2 notebooky pro děti, které jsou na univerzitě (Bongani a Ruvarashhe). Notebooky jsou povinné vybavení pro všechny univerzitní studenty a my je pořídíme na začátku února, až zaplatíme školné pro menší děti. Vyučování na univerzitě začíná v polovině února, ostatní školy se otevírají na začátku ledna. Jsme moc rádi, že Vám můžeme napsat, že Brenda Moyo už dokončuje studium psychologie. Bohužel ale nevíme, jestli se jí podaří sehnat práci.

Zaměstnanci
Máme v domově 13 zaměstnanců – 10 pomocnic a 3 zahradníky. Jedna z pomocnic, Virginia, přestala chodit do práce. Srazilo jí auto, má zraněnou levou nohu a velmi těžko chodí. V současnosti jí stále vyplácíme polovinu mzdy. Našim zaměstnancům platíme v místní měně. Celková částka, kterou našim zaměstnancům vyplácíme, odpovídá zhruba 500 USD. To znamená, že zaměstnanci dostávají méně než 50 USD. I když samozřejmě dodržujeme zákoník práce v Zimbabwe, ale je to velmi smutné.

Podpora dětí mimo domov
Máme několik dětí, chlapců, kteří bydlí mimo náš dětský domov. Tyto děti nejsou tolik inteligentní a některé z nich jsou problémové. Posíláme je do internátních škol, aby tam získaly nějaké dovednosti. To je pro nás další finanční zátěž, protože jim musíme platit nájemné a jídlo. Během prázdnin jsem jim zaplatila nájmy, což vyšlo o trochu levněji, protože jsem platila v amerických dolarech. Nyní je ale nemůžeme z banky vybírat. Proto v domově přemýšlíme o jiném způsobu, jak bychom mohli těmto dětem pomoci.

Voda
Voda je další problém  pro náš domov. Právě nyní opravujeme jeden z našich vrtů a ke dvěma vrtům jsme přidali solární panely. Elektřina totiž velmi zdražila. Problémy s vodou neřeší jen náš domov, ale celá společnost. Díky Bohu máme také studnu, ze které si může kdokoliv nabrat vodu ručně.

V tabulce níže Vám pro představu uvádím, co vše potřebujeme každý měsíc pro provoz dětského domova, jedná se pouze o potraviny a věci denní potřeby:

Položka

Měsíční náklady
v USD

cukr

95,50

rýže

85

kukuřice

60

olej

120

chléb

16

mouka

80

luštěniny

16

čaj

4,50

Kapenta (ryba)

25

kuřecí maso

80

hovězí maso

190

vejce

64

WC dezinfekce

35

papírové ubrousky

40

vazelína

110

dámská hygiena

20

prací prášek

44

toaletní mýdlo

55

mýdlo

46

prostředek na mytí nádobí

36

sůl

4

CELKEM

1 226,00 USD

* (1 USD = cca 22,70 Kč)

Děkujeme Vám všem, že jste nás celý rok 2019 provázeli.

sestra Aleta
(překlad: Radka Fraňková)

Radka Fraňková

koordinátorka spolupráce s Charitami; koordinátorka projektu Darovaný domov
Tel.: 731 680 448 E-mail: ~8quRW-jWgxy.Z4WH_prT02938Es-Z29g